Romayne Andrews
Soldier Romayne Andrews

Romayne trained at Mountview Academy of Theatre Arts.This is his RSC debut season. 

Theatre includes: Unearthed, The Gift, Larksong (New Vic, Stoke); Richard III (West Yorkshire Playhouse).

Television includes: Mountain Dew advert for US.

 

Alex_Hassell
Kent Antony Byrne

RSC: Henry IV Parts I and II (Stratford/UK Tour/Barbican, London), Richard II (Stratford/Barbican, London), The Roman Actor, Henry VIII, The Island Princess, The Tempest, Tales From Ovid, Antony and Cleopatra, Julius Caesar, The Phoenician Women, Edward III, The Warwickshire Testimony, La Nuit de Valognes, The House Among the Stars.

THEATRE INCLUDES: Bracken Moor (Tricycle); After Troy (Oxford Playhouse); On the Waterfront (Theatre Royal, Haymarket); Wuthering Heights, Rough (Birmingham Rep); Fear and Misery (Royal Court); The Elephant Man(Sheffield Theatres Trust); Macbeth (Regent’s Park Open Air Theatre); Twelfth Night, Macbeth (West Yorkshire Playhouse); Rutherford and Son (Royal Exchange); Betrayal (Sir Peter Hall Company/UK tour); Skellig (Young Vic);The Alchemical Wedding, The Merchant of Venice (Salisbury Playhouse); The Rough Side of the Boards, Macbeth, Blood Wedding, Time and the Conways (Bolton Octagon); Macbeth, The Madness of George III (National Theatre);As You Like It, True West, The Government Inspector (Sheffield Crucible); Scenes From Chekhov (Moscow Arts Theatre).

TELEVISION INCLUDES: Jericho, Law and Order, Silent Witness, The Forgotten Few, Emmerdale, Secret Life, Vera, Midsomer Murders, The Government Inspector, The Cinder Path, High Plains Invaders, Coronation Street, Doctors, If: The Future of Television, Playing the Field.

FILM INCLUDES: The Wind That Shakes the Barley, Anna Karenina, Straightheads, United Passions, The Code, Bathory.

Eke Chukwu
Soldier Eke Chukwu

RSCSolstice, A Season of Migration to the North, Twelfth Night, The Comedy of Errors.

Theatre includes: War Horse, Saint Joan (National Theatre); To Kill a Mockingbird, Much Ado About Nothing (Regent's Park Open Air Theatre); The Tempest (Theatre Royal Haymarket); The Lady or the Tiger (Orange Tree); Blue Man Group (BMP/Stage Entertainment, London/Chicago/Berlin/New York); Blues for Mr Charlie (Talawa Theatre Co).

Film includes: The Smoke, After the World Ended, Welcome to Curiosity, Aliceville.

James Clyde
Cornwall James Clyde

James trained at RADA. 

RSC: Matilda, Romeo and Juliet, Days of Significance, The Comedy of Errors, Twelfth Night.

Theatre includes: Hamlet (Young Vic); Twelfth Night, Hang (National Theatre); Macbeth (Shakespeare's Globe); The Caucasian Chalk Circle (Shared Experience); Single Spies (Watermill); Jane Eyre (Trafalgar Studios); Ying Tong (New Ambassadors); After Mrs Rochester (Duke of York's); Absolute Beginners (Lyric Hammersmith); A Model Girl (Greenwich Theatre); The Illusion (Southwark Playhouse); Dangerous Lady (Theatre Royal, Stratford East); God of Carnage, School for Wives (Nuffield); The Art of Random Whistling (Young Vic); The Lucky Ones, The Eleventh Commandment, Going Concern (Hampstead); All For Love, A Hard Heart (Almeida); Dreaming (Queen’s Theatre); Jack’s Out (Bush); The Gentleman from Olmedo (Gate); Home Free (Finborough); I Just Stopped By To See the Man (Bolton Octagon); Hated Nightfall, Wounds to the Face (Royal Court); The Castle (Riverside); The Ecstatic Bible (Adelaide Festival); Scenes From an Execution (Barbican); Mr Thomas, Resistance (ORL); As You Like It, The Tempest, Macbeth, A Taste of Honey, The Candidate, Misfits, Tobaccoland, Hedda Gabler (Manchester Royal Exchange).

Television includes: Leonardo, Above Suspicion, New Tricks, Mr Thomas, London Bridge, Back Up, The Bill, Wokenwell, Made in Heaven, The Stairwell, Maigret, In Suspicious Circumstances, Between the Lines.

Film includes: Anonymous, The Honeytrap, Boudicca, Inheritance, Prick Up Your Ears, Glitch, Croupier.

Radio includes: Ying Tong: A Walk with the Goons (Radio 4).

Other: Soundtracks: A Trip to the Doctor’s (BBC Two); Ibiana Dreams (Radio 4); Judith (Leicester Curve); The Lizzie Play (Theatr Clywd). Screenplays: Stickboy (Shortlist Orange Screenwriting Award); Mick Does Television (Icehole Comedy Short Award). Voiceovers: video game Witcher 3: Wild Hunt.

James Cooney
Soldier James Cooney

James trained at LIPA. This is his RSC debut season. 

Theatre includes: Flare Path (UK tour); Plastic (Poleroid Theatre); The Natives, 24 Hour Plays: Cinderland, The Bird and the Two Ton Weight (Old Vic, New Voices); A Midsummer Night’s Dream (Squerryes Court); Hamlet (Watermill); Bottleneck (HighTide Festival. Shortlisted for Offie Best Male Performance Award); Bottom Up (Little Pieces of Gold/ Southwark Playhouse); The Only Way is Chelsea’s (Theatre Royal, York/Live Theatre, Newcastle/Soho Theatre); Apples/Thatcherwrite (Theatre503); You Once Said Yes (Look Left Look Right); Island (National Theatre); Romeo and Juliet (Lodestar Theatre Co).

Television: Doctors.

Film includes: Jester, Vic/Tim, Etu (shorts), Strangeways Here We Come, lead role in Cushy (Second Shot Productions. Winner of Best Yorkshire Short Film at Leeds International Film Festival 2014).

Bethan Cullinane
Lady Bethan Cullinane

Bethan  trained at RADA. This is her RSC debut season.

Theatre includes: Cordelia/Fool in King Lear (Shakespeare’s Globe/tour); Desdemona in Othello, Jessica in The Merchant of Venice (Shakespeare’s Globe); Ladybird (New Diorama); The Rest is Silence (LIFT/Brighton Festival); Twelfth Night (Rose Bankside); Young Bloods (RADA Festival).

Television: Shakespeare Uncovered.

Film includes: Shorts: Alpha: Omega, Thyme.

Radio: Stevenson in Love (BBC Radio 4).

Marieme Diouf
Lady Marième Diouf

Marième trained at Arts Educational Schools.This is her RSC debut season.

Theatre includes: Liberian Girl (Royal Court); Spring Awakening, Glass Menagerie (Arts Ed).

Television: Outlander.

Film: Tarzan.

Paapa Essiedu - Hamlet
Edmund Paapa Essiedu

RSC: The Merry Wives of Windsor, The Mouse and His Child.

Trained: Guildhall School of Music and Drama. 

Theatre includes: You For Me For You (Royal Court); Romeo and Juliet (Tobacco Factory); King Lear (National Theatre); Black Jesus (Finborough); Outside on the Street (Arcola/Pleasance); A Marked Man (HighTide Festival); Dutchman (Orange Tree). Paapa is Co-Artistic Director of Invertigo Theatre Company.

Theatre whilst training: Lysistrata, The Life and Adventures of Nicholas Nickleby, Les Liaisons Dangereuses, Aces and Jacks, Antony and Cleopatra, A Man of No Importance, Medea, The Man of Mode, Murmuring Judges, The Seagull, The Country.

Television includes:: A Midsummer Night’s Dream, Not Safe For Work, Utopia.

Radio: As Innocent as You Get.

 

Jenny Fennessy
Lady Jenny Fennessy

Jenny trained at Guildhall School of Music and Drama.This is her RSC debut season.

Theatre includes: Liola (National Theatre); A Life (Finborough Theatre); Othello (Theatre Royal); Riders to the Sea (Fractured Lines Theatre Co); The Salvage Shop (Garter Lane); He’s Back (Red Kettle Theatre Co); The Crucible (Granary Theatre); Text Messages 3 (Project Arts Centre); The Bus (Barnstorm Theatre Co).

Kevin Golding
Curan Kevin N Golding

This is Kevin's RSC debut season.

Theatre includes: The Sting (Wilton’s Music Hall); Sense of an Ending (Theatre503); Play Mas (Orange Tree); Home Sweet Home (national tour); Othello (White Bear); Fan the Flame (Theatre Royal, Stratford East); Throats (Pleasance); Otieno (Southwark Playhouse); Macbeth (Northcott); Nina and Shaz (Brockley Jack); How to Cook a Country (Riverside Studios); Reality Chokes (Pentameters); The Exchange (Jermyn Street); Mother Courage and Her Children, Children of the Crown (Nottingham Playhouse); Listen to Your Parents (Theatre Centre/tour).

Television includes: Dark Matters, Silent Witness, House of Games, Footballers’ Wives, The Canterbury Tales: The Miller’s Tale.

Film includes: Jasper, Terminally Happy, Turning Point (shorts), Dear Jesus (webseries), It Never Sleeps, Lost a Girl, The Fallen Word, Counterfeit Butterfly, The Plague.

Radio: Ninja Bride.

Marcus Griffiths
France Marcus Griffiths

Marcus trained at Guildhall School of Music and Drama.

RSC: The Jew of Malta, Love’s Sacrifice, VolponeRichard II, Julius Caesar.

Theatre includes: The Globe Mysteries, Much Ado About Nothing (Shakespeare’s Globe); Jamaica Boy (Theatre Royal, Stratford East). 

Television includes: Versailles, The C Word, Skins.

Film includes: Unhallowed Ground, Adored, Never Far From the Tree, Boys in the Wood.

Nia Gwynne
Goneril Nia Gwynne

Previous RSC performances: Henry IV part I & II, The Orphan of Zhao, Boris Godunov, The Life of Galileo

Trained: RADA.

Theatre includes: Coriolan/us, The Dark Philosophers (National Theatre of Wales); Clytemnestra, The Almond and the Seahorse (Sherman Cymru); The Daughter-in-Law, Dangerous Corner, Love Me Slender, Billy Liar, Top Girls (New Vic); Look Back in Anger (Northern Stage Co); Lie of the Land (Pleasance, Edinburgh); Absurd Person Singular (Bolton Octagon); Mirandolina (Royal Exchange); To Kill a Mockingbird, The Invention of Love (Salisbury Playhouse); Ghost City (Sgript Cymru); Who Goes There?(dreamthinkspeak); Dogmouth (The Evidence Room, US).

Television includes: The Syndicate, Casualty, EastEnders, Stick or Twist, Zip and Hollow, Belonging, The Bill, Gwaith/Cartref.

Film includes: Pride, Shadow Dancer, Resistance, The Organ Grinder’s Monkey, Lemmings.

 

Oliver Johnstone
Edgar Oliver Johnstone

Oliver trained at RADA. 

RSC: A Midsummer Night’s Dream, Oppenheimer.

Theatre includes: Teddy Ferrara (Donmar Warehouse); Spring Awakening (Headlong/West Yorkshire Playhouse); Another Country (Chichester Festival Theatre); A Midsummer Night’s Dream (Regent’s Park Open Air Theatre).

Television includes: George Gently, The Syndicate, Little Crackers, Lewis, Whitechapel.

Film includes: Crocodile, The Inbetweeners 2, Skyfall.

Headshot of Byron wearing a black T-shirt
Oswald Byron Mondahl

Byron trained at Wits University Drama School (South Africa) and Bristol Old Vic Theatre School. This is his RSC debut season.

Theatre includes: People are Living There, The Wizard of Oz (South Africa); Othello, Much Ado About Nothing, The Misanthrope, Julius Caesar, Antony and Cleopatra, A Midsummer Night’s Dream, King Lear, The School for Scandal (Shakespeare at the Tobacco Factory).

Theo Ogundipe
Burgundy Theo Ogundipe

Theo trained at Brits School of Performing Arts and Mountview Academy of Theatre Art. 

RSC: A Midsummer Night’s Dream, Julius Caesar, Marat Sade

Theatre includes: Brave New World (national tour); The Tempest (Singapore Rep); Ragnarok (Eastern Angles); The Snow Queen (Stephen Joseph Theatre); Labour Exchange (South Street Theatre); Henry V, Twelfth Night (Orange Tree); Elegies for Angels, Punks and Raging Queens (Black Box, Belfast).

Theatre whilst training: People on the River, Marat Sade, A Midsummer Night’s Dream, Cat on a Hot Tin Roof, Uncle Vanya (Mountview Academy).

Television includes: Doctors, EastEnders, The Glue.

Film includes: Julius Caesar, Stud Life.

Antony Sher
King Lear Antony Sher

Antony Sher is an Honorary Associate Artist at the RSC. 

RSC: Death of a Salesman (Stratford/Noël Coward Theatre), Henry IV Parts I and II (Stratford/UK tour/Barbican), The Tempest, Othello, The Malcontent, The Roman Actor, Macbeth, The Winter’s Tale, Cyrano de Bergerac, Tamburlaine the Great, Travesties, Singer, Hello and Goodbye, Twelfth Night, The Revengers Tragedy, The Merchant of Venice, Richard III, Red Noses, Astonish Me, Maydays, Tartuffe, Moliere, King Lear

THEATRE (as Director): Breakfast with Mugabe

THEATRE: The Captain of Kopenick, Travelling Light, Primo, Stanley, Titus Andronicus, Uncle Vanya, The Resistible Rise of Arturo Ui, The Trial, True West (National Theatre), Hysteria (Theatre Royal Bath), Broken Glass (Vaudeville Theatre/Tricycle Theatre), An Enemy of the People (Crucible Theatre), I.D (Almeida Theatre), Torch Song Trilogy(Albery Theatre), Goose-Pimples (Hampstead Theatre/Garrick Theatre), Cloud Nine, Prayer for my Daughter, The Glad Hand, Teeth n Smiles (Royal Court Theatre), The Cherry Orchard (Nottingham Playhouse), The Government Inspector (Lyceum Theatre), John, Paul, George, Ringo and Bert (Liverpool Everyman/Lyric Theatre)

THEATRE (as writer) includes: The Giant (Hampstead Theatre), Primo (National Theatre), I.D (Almeida Theatre)

TELEVISION: Marple – A Caribbean Mystery, The Shadowline, God ON Trial, Primo The Company, Murphy’s Law, Home, The Jury, Macbeth, Hornblower: The Wrong War, The Winter’s Tale, The Moonstone, Look at the State We’re In!, One Foot In The Grave, Shakespeare: The Animated Tales, Genghis Cohn, Comic Strip Presents….The Crying Game, Changing Step, The Land of Dreams, Tartuffe, Moliere, The History Man, One Fine Day, The Out of Town Boys, Collision Course, Cold Harbour, The Sheik of Pickersgill

TELEVISION (as writer) includes: Changing Step

FILM: War Book, The Wolf Man, Three and out, A Higher Agency, Churchill: The Hollywood Years, The Miracle Maker, Shakespeare in Love, Mrs Brown, Alive and Kicking, The Wind in the Willows, The Young Poisoner’s Handbook, Erik the Viking, Shadey, Mark Gertler: Fragments of a Biography, Superman II, Yanks

Natalie Simpson
Cordelia Natalie Simpson

Natalie trained at LAMDA. This is her RSC debut season.

Theatre includes: Measure for Measure (Young Vic); God (Edinburgh Fringe); The Vagina Monologues (Bloomsbury).

Theatre whilst training: The Importance of Being Earnest, When the Rain Stops Falling, Cat’s Eye, The Bright and Bold Design, Antony and Cleopatra.

Film includes: Tula: The Revolt, Balloon (short).

Clarence Smith
Albany Clarence Smith

RSC: King Lear, The Invisible Man, Antony and Cleopatra, The Drunks, American Trade, As You Like It, Noughts and Crosses, The Winter’s Tale, Pericles, Don Juan

Trained: Central School of Speech and Drama. 

Theatre includes: King Lear (Headlong); Pure Gold (Soho); Shrieks of Laughter (Chester Gateway); Design for Living, LesBlancs (Royal Exchange); Macbeth (Arcola); The Storm (Almeida); As You Like It (Tokyo Globe); The Honest Whore, The Merchant of Venice (Shakespeare’s Globe); King Lear (Southwark Playhouse); Love at a Loss (Wild Iris Theatre Co); Romeo and Juliet, Fuente Ovejuna, Yerman, Blood Brothers, Hiawatha (Bristol Old Vic); The Jamaican Airman Forsees, Our Country’s Good, Charity Event (Royal Court); Romeo and Juliet (Umoja Co); All the Deserve (Temba); Smith (Salzburg National Theatre). As Writer/Director: The Remnant, Jonny Was a Good Man (Double Edge Theatre). As Director/Co-Producer: Ragamuffin (Double Edge Theatre); Some Kind of Hero (The Not The RSC). 

Television includes: The Selection, X Company, Undercover, Catastrophe, Coronation Street, Holby City, Hollyoaks, Doctors, The Bill, The Last Detective, The Eustace Bros, Waking the Dead, EastEnders, Undercover Cops, DaylightRobbery, Melissa, Sharman, A Midsummer Night’s Dream, Loved Up, Medics, Full Stretch, Casualty, Ebony.

Film includes: Nobody Wants the Night, The Last Invasion, MexicanStandoff, Star Wars, The Dinner, What Mother Told Me, Half Moon Street, Ford On Waters.

 

David Troughton
Gloucester David Troughton

David Troughton is an Associate Artist at the RSC. 

RSC: The Shoemaker's Holiday, Macbett, Macbeth, Bolingbroke in Richard II, title roles in Henry IV Parts I and II and Richard III (Sir John Gielgud Best Actor award), The Cherry Orchard, The Devil is an Ass, The Tempest, The Venetian Twins, A Midsummer Night's Dream, Troilus and Cressida, Love's Labour's Lost, King Lear, The Rover, Every Man in His Humour, Cymbeline, Much Ado About Nothing, Maydays, The Roaring Girl, Moliere, Antony and Cleopatra, Peer Gynt.

THEATRE: Goodnight Mister TomInherit the Wind (Old Vic); Enjoy (Bath Theatre Royal/West End); My City and Our Father (Almeida); The Skin of Our Teeth (Young Vic); The Hinge of the World (Yvonne Arnaud); Season's Greetings, Measure for Measure, Playing With Fire, Peter Pan, Fool for Love, Don Juan, Sergeant Musgrave's Dance (National Theatre).

TELEVISION: The Hollow Crown, Grantchester, The Interceptor, The Cafe, Outnumbered, New Tricks, Casualty 1909, Doctor Who, Midsomer Murders, Jericho, Fingersmith, Ted and Alice, All the King's Men, Cider With Rosie, Undercover Heart, Sharpe's Rifl es, A Very Peculiar Practice, Our Mutual Friend, David Copperfi eld.

FILM: The Levelling, Chicklit, Nina Forever, Nouvelle France, Twelfth Night, Madame Bovary.

RADIO: Pride and Prejudice, Keeping the Score, Singles and Doublets (Best Supporting Actor Audio Drama award) and Tony Archer in The Archers.

Graham Turner
Fool Graham Turner

RSC: The Orphan of Zhao, Boris Godunov, The Taming of the Shrew, The Winter’s Tale, School of Night, The Comedy of Errors, The Seagull, A Midsummer Night’s Dream, Epicoene, Doctor Faustus, The Dillen, Mary After the Queen, The Merry Wives of Windsor, Il Candelaio, The Winter’s Tale, All’s Well That Ends Well, The Witch of Edmonton, Henry IV Parts I and II, The Crucible, The Bofor’s Gun, Johnny Johnson, Stitch (RSC/Almeida Festival).

Theatre includes: Uncle Vanya (West Yorkshire Playhouse); Meat (Theatre503); King Lear (West Yorkshire Playhouse); Alice, Girl in the Goldfish Bowl (Sheffield Crucible); A Midsummer Night’s Dream (Zurich); When We Are Married (Everyman/West Yorkshire Playhouse); The Dresser (Watford Palace); Arsonists, Rhinoceros (Royal Court); Comfort Me With Apples (Hampstead/tour); Enemies (Almeida); 5/11, The Government Inspector, Scapino, A Midsummer Night’s Dream, Master and Marguerita (Chichester Festival Theatre); The Americans (Arcola); Talking Heads (Theatre Royal, York); A Chorus Line (Theatre Royal, Drury Lane).

Television includes: Doctor Who, Waking the Dead, Luther, Casualty, Doctors, Criminal Justice, Holby City, Blair.

Film includes: The Duel, Friends and Enemies, And When Did You Last See Your Father?, If Only, Little Voice.

Ewart James Walters
Old Man Ewart James Walters

RSC: Julius Caesar, Oronooko, Timon of Athens, Spanish Tragedy, Cymbeline.

Theatre includes: The Hook (Northampton/Liverpool Everyman); Nation, The Royal Hunt of the Sun, The Pied Piper, Measure for Measure (National Theatre); The Crucible, Master Harold and the Boys (Bristol Old Vic); A New World, As You Like It (Shakespeare’s Globe); Cuban Revolution (Royal Court); Porgy and Bess (West End); Nathan the Wise (Hampstead); Timon of Athens, Hamlet (Young Vic); Moby Dick (Royal Exchange); Antony and Cleopatra, Julius Caesar (The Alley, Houston); A Midsummer Night’s Dream (West Yorkshire Playhouse); Macbeth (Bridge Lane); Naked Soldier (Croydon Warehouse); Jesus Christ Superstar (West End); Hair (tour); Godspell (Churchill, Bromley); Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Ashcroft, Croyden); Having a Ball (Leeds Playhouse); Sus (Yvonne Arnaud).

Television includes: Top Boy, Afterlife, Class Act, Twelfth Night, Porgy and Bess, The Mixer, The Chief, The Cleopatras, The Bill, Visitors to Anderson, Rumpole of the Bailey.

Film includes: Jane Eyre, Killing Time, Born Free, AD72, Fox, The League of Extraordinary Gentlemen, Rage.

 

Kelly Williams
Regan Kelly Williams

Kelly trained at RADA. This is her RSC debut season. 

Theatre includes: A Doll’s House (Sherman Cymru); From Morning to Midnight, Coram Boy (National Theatre); Rats’ Tales (Manchester Royal Exchange); Beasts and Beauties (Bristol Old Vic/Hampstead Theatre); Dancing at Lughnasa, The Grapes of Wrath, The Promise, Julius Caesar, The Importance of Being Earnest, The Europeans, The Crucible (Mercury Theatre Co); Blithe Spirit (Watermill); As You Like It (Watford Palace); Future Me (Theatre503); Twelfth Night (Bolton Octagon).

Television includes: Casualty, Tales of Uplift and Moral Improvement.

Film includes: Ma Femme est une Actrice, Come on Eileen.

Radio: Home Front.

  • Barbican Theatre

    London

    Until 23 Dec 2016

  • In Cinemas

  • Running time:

    2 hrs 55 mins + 20 mins interval