Cast and Creatives

Oliver-Alvin-Wilson
York Oliver Alvin-Wilson

RSC includes: The Gala, World Poetry Day Recital, Seven Ages of Poetry 

Theatre includes: All of Us, Nine Night, The Red Barn, Emperor and Galilean, All’s Well That Ends Well (National Theatre); The Doctor, The Twilight Zone (Almeida Theatre); The Twilight Zone (Ambassadors Theatre); Nine Night (Trafalgar Studios); Genesis Inc (Hampstead Theatre); Hamlet (Hamlet Scenen); A Midsummer Night’s Dream (Young Vic Theatre); Othello (Stafford Gatehouse Theatre); A Midsummer Night’s Dream, The Merchant of Venice, Henry V (Propellor Theatre Company); Antigone (Theatre Royal Stratford East); Antigone, Romeo and Juliet, This Child (Pilot Theatre Company); Doctor Faustus (West Yorkshire Playhouse); Blue/Orange (ATG No 1 UK tour); Antony & Cleopatra (Nuffield Theatre); To Kill A Mockingbird (Theatre Clwyd & tour); Pigeon Love (The Space); Much Ado About Nothing (Derby Live) 

Television includes: The Bay, Murder in Provence, The Rebel S2, Collateral, Lovesick, From Cradle to Grave, Misfits, Hollyoaks, Casualty 

Film includes: Wonder Woman 1984, The Huntsman, Kerry, River Cross, Karmic Compensation, The Fields, Interview for Life, Dead End 

Lucy Benjamin
Second Keeper/Tutor Lucy Benjamin

This is Lucy's RSC debut season. 

Theatre includes: Love Letters (Queen’s Theatre, Hornchurch), The Ruffian on the Stair (Hope Theatre, London), In Basildon (Queen’s Theatre, Hornchurch), Deadly Murder (Queen’s Theatre, Hornchurch), Hairspray (national tour), Peter Pan (Mayflower, Southampton), The Pretender Agenda (New Players, London), Framed (National Tour), The Play What I Wrote, The Pocket Dream (York Theatre Royal). 

Television includes: Doctors, Eastenders, The Dumping Ground, Detectorists, Casualty, New Tricks, Holby City, Missing, Kingdom, Dangerfield, Staying Alive, The Bill, Class Act, Murder Most Horrid, Press Gang, Close to Home. 

Film includes: Eleven, Not Alone. 

Richard Cant headshot
Lieutenant/ King Lewis/ 1st Keeper Richard Cant

Previous RSC includes: Maydays, Hamlet, Cymbeline, Much Ado About Nothing

Theatre includes: The Normal Heart, Mr Gum and the Dancing Bear ((National Theatre); Talent, Original Sin, The Country Wife (Sheffield Crucible); Wife (Kiln Theatre); After Edward, Edward The Second (Globe Theatre); Saint Joan (Donmar); Stella (Lift/Brighton Festival); Medea (Almeida); My Night with Reg (Donmar Warehouse/Apollo Theatre); The Trial (Young Vic); War Horse (NT at New London Theatre); Salome (Headlong); Troilus and Cressida, Cymbeline, As You Like It (Cheek by Jowl); Original Sin, The Country Wife (Sheffield Crucible Theatre); Other People (Royal Court Theatre); Pera Pelas (Gate); She Stoops To Conquer (New Kent Opera); Angels in America (Library, Manchester); The Canterbury Tales (Garrick Theatre); Charley’s Aunt (York Theatre Royal); Waterland (Eastern Angles)

Film includes: My Policeman, Stan and Ollie, Sparkle, (Past, Present, Future) Imperfect, The Lawless Heart, Mary, Queen of Scots 

Television includes: Silent Witness, Taboo, Mapp and Lucia, Outlander, Vexed, Above Suspicion – The Red Dahlia, Doctors, The Bill, Doctor Who, Bleak House, Ian Fleming – Bond Maker, Midsomer Murders, Gunpowder, Treason & Plot, Shackleton, The Way We Live Now, Gimme Gimme Gimme, This Life

Radio includes: Medieval Hitchhiker

 

Daniel-J-Carver-Headshot
Clifford Daniel J Carver

RSC includes: Faith 

Theatre includes: Revealed (Midlands Art Centre) Previous (Geese Theatre Company), Stay (Geese theatre company), Wounded (Birmingham Rep), Empty (Future Theatre), The first time I saw Snow (The Belgrade Theatre), Othello (Nottingham Lakeside Theatre), God is a DJ (Theatre centre), The Exit (Midlands Arts Centre), Fame (Alexandra Theatre), To Kill a Mockingbird (Crescent Theatre Company), Wallop Mrs Cox (Birmingham Rep); Iphigenia at Aulis, The Strangeness of Others, Soft Cops (Birmingham School of Acting).  

Television includes: The Bill, All in the Game 

Digital TV Series: Seaview 

Film includes: Games Men Play 

Radio includes: Escape, Ek Awaz (one voice), Telling Tales, Blame the Parents, Bad Faith, Match Day 

Short films include: He’s Not Coming Back, I AM, Menologues, Non-Transferrable, Number 23, Out of Mecca, From Noya, This Girl, Broken Souls, Heist 101, Four Little Letters 

Angelina-Chudi
Lady Bona Angelina Chudi

This is Angelina's RSC debut season.

Theatre includes: A Christmas Carol - A Ghost Story (Nottingham Playhouse and Alexandra Palace Theatre), Dear Elizabeth (Gate Theatre) Patricia Gets Ready (for a date with the man that used to hit her) (Vaults Festival/Pleasance Theatre/Edinburgh Fringe), Messiah (Holm), Galvanise (Vaults Festival), A Christmas Carol (RABBLE). 

Voice credits includeAt Christmastime (Smallish Stories), The Review (NFTS), SWAY. 

Paola Dionisotti
Exeter Paola Dionisotti

RSC includes: Henry IV Parts I & II, Richard III, King John, The Canterbury Tales, Heresies. Moscow Gold 

Theatre includes: Nobody’s Listening, Apologia, Drink Dance and Lie (Bush Theatre); Two Sisters (New Vic Productions); The Bacchae (National Theatre of Scotland); Jenufa (Arcola Theatre); Mrs Warren’s Profession (Royal Lyceum Theatre); Driver/Painter (New End Theatre); Pyrenees (Tron Theatre/Chocolate Factory); The Entertainer (Liverpool Playhouse); When We Are Rich (Nuffield Theatre); Further Than The Furthest Thing (Tron Theatre/National Theatre); Holy Mothers (Royal Court/Ambassadors); Camino Real (Young Vic Theatre); The Misfits (Royal Exchange Theatre); The Machine Wreckers (National Theatre); Richard III (National Theatre); Plays by Gertrude Stein (Citizens Theatre); Square Rounds (National Theatre); The Trojan Woman, Vassa (Gate); Britannicus (Sheffield Crucible); Ghosts (Edinburgh Lyceum); On The Verge (Sadlers Wells); Countrymania (National Theatre); The Wondering Jew (National Theatre) 

Television includes: Tell Me Everything, Plebs, Holby City, Game of Thrones, Doctors, Poirot, Midsomer Murders, Ashes to Ashes, Spinechillers, Fergus’ Wedding, McCready and Daughter, Harbour Lights, Maisie Raine, Peak Practice, Devil’s Advocate, Just William, The Gospels, House of Elliott, Ruth Rendell – The Veiled One, Forever Green, First Among Equals, Monocled Mutineer, The Never Do What You Want, A Murder Is Announced, The Young Ones, Fine Romance, Fame is the Spur, Minor Complications 

Film includes: Florence Foster Jenkins, Cheerful Weather for the Wedding, The Sailor’s Return, Les Miserables, Vigo… A Passion for Life, The Titchbourne Claimant, Intimacy, Come & Go, Love Brother 

Felixe Forde headshot
Richmond Felixe Forde

This is Felixe's RSC debut season 

Theatre includes: Pride and Prejudice* (*Sort of) (Bristol Old Vic & UK Tour), The Afflicted (Edinburgh Fringe Festival), Petroleuse (Lyric Hammersmith/ Evolution Festival) 

Television includes: Doctors 

Mariah Gale
Margaret Minnie Gale

RSC includes: The Tempest, Anthony and Cleopatra, Julius Caesar, Hamlet, A Midsummer Nights Dream, Love’s Labour's Lost, Romeo and Juliet, As You Like It, The Comedy of Errors, Morte D’Arthur, Silence, The Grain Store, Wendy and Peter Pan, Henry VI Part 1 Open Rehearsal Project

Current RSC productions: Henry VI: Rebellion, Wars of the Roses

Theatre includes: Much Ado About Nothing, Measure for Measure (Shakespeare’s Globe); Twelfth Night (Regent’s Park Open Air Theatre); Three Sisters (Young Vic); Waiting For Lefty with Two Lines Productions,  Afterplay (The Coronet); Eden (Hampstead Theatre); Cat on a Hot Tin Roof (Manchester Royal Exchange); Proof (Menier Chocolate Factory); Gruesome Playground Injuries (The Gate); Pitchfork Disney, Musik (Arcola); The Sea (Theatre Royal Haymarket); Vernon God Little (Young Vic); ’Tis Pity She’s A Whore (Southwark Playhouse); The Lost Child (Chichester Festival Theatre); Stealing Sweets and Punching People (The Latchmere) 

Television includes:  I May Destroy You, Broadchurch, Dr Who, The Great, Death Comes To Pemberley, New Tricks, Grantchester, Father Brown, Lucky Man, The Hollow Crown, Skins, The Diary Of Anne Frank and Oliver Twist. Film includes Hamlet, Rare Beasts, Abraham’s Point and Hercules 3D

Extensive radio work includes Brian Gulliver’s Travels, seasons I and II.  

Minnie is an RSC Associate Artist.

Ashley Gayle
Edward Ashley D Gayle

RSC includes: The Duchess of Malfi, The Fantastic Follies of Mrs Rich 

Current RSC productions: Henry VI: Rebellion, Wars of the Roses

Theatre includes: Hamlet (Theatre Royal Windsor); The Cherry Orchard (Theatre Royal Windsor); The Lady in the Van (Theatre Royal Windsor); Holes (UK Tour); Stop Kiss (Above the Stag Theatre); Captain Corelli's Mandolin (UK Tour and West End); Shakespeare in Love (UK Tour); Othello (The Globe Theatre); The Realness (Hackney Downs Studio); Ring of Fire (Courtyard Theatre) 

Television & Film credits include: Marcellus, Hamlet (Feature Film, BKL Productions); McDonald's Welcome Back Campaign; Cedric Dunn, Turning Point (short, Sweet Patootee); Jacob Hunter, I Love You (short, Watch Out Entertainment); Steve, Trust Two - Heart Hands (commercial, Space City Productions); Masked Leader, Nobody Can (Lady Lykez Music Video); Chris, Noose (short, Central Film School); School Boy, The Whistle Blowers (Television, Carnival Films)

Conor-Glean
Young Clifford Conor Glean

Current RSC productions: Henry VI: Rebellion, Wars of the Roses

Theatre includes: While The Sun Shines (Orange Tree); One Night in Miami (Nottingham Playhouse); Mother Courage And Her Children (Headlong/Manchester Royal Exchange); Queens Of The Coal Age (Manchester Royal Exchange); After Life (Headlong/National Theatre) 

Ben Hall
George Clarence Ben Hall

Previous RSC includes: Coriolanus, Salomé

Current RSC productions: Henry VI: Rebellion, Wars of the Roses

Theatre includes: Henry V (Shakespeare at the Tobacco Factory); Twelfth Night (Sheffield/ETT) 

Television includes: The Durrells Series 1 & 2, The Hollow Crown 

Film includes: Best Man, A Royal Night Out, Blood Sugar (short)

 

 

 

Arthur Hughes headshot
Richard, Duke of Gloucester Arthur Hughes

Wars of the Roses is Arthur's RSC debut 

Theatre includes: The Solid Life of Sugar Water (UK tour and National Theatre); La Cage Aux Folles (Park Theatre); Our Town (Regent’s Park Open Air Theatre); Saint Joan (Donmar Warehouse); Vassa (Almeida Theatre); Julius Caesar, One Flew Over The Cuckoo’s Nest (Sheffield Crucible) 

Film and Television includes: Then Barbara Met Alan, Help, The Innocents 

Radio includes: The Archers

Jack Humphrey
Rivers Jack Humphrey

This is Jack's RSC debut season 

Theatre includes: Animal Farm, Othello, Ordinary Miracles (NYT Rep); All Creatures Great and Small (Playground Entertainment) 

 

Nicholas Karimi headshot
Warwick Nicholas Karimi

RSC includes: The Comedy of Errors 

Theatre includes: Adventures with the Painted People (Pitlochry); The Twilight Zone (West End), A View from the Bridge (York Theatre Royal/Royal & Derngate, Northampton); Macbeth, An Oak Tree, Everyman, War Horse (National Theatre/West End); The Arabian Nights (Lyceum, Edinburgh); A Tale of Two Cities (Regent’s Park Open Air Theatre); The Kite Runner (West End/Nottingham Playhouse/Liverpool Playhouse); Any Means Necessary (Nottingham Playhouse); Lardo (Old Red Lion); The Hairy Ape (Old Vic); Titus Andronicus (Shakespeare’s Globe); Damascus Aleppo (Oran Mor/Traverse Theatre/National Theatre of Scotland); Game of Life (The Yard Theatre); The Double (Theatre Royal Bath); The Fear of Breathing, Outward Bound, I Was A Beautiful Day (Finborough Theatre); The Pearl Fisher & Nova Scotia (Traverse theatre), Mother Courage (Benchtours), The Dead Fiddler (New End Theatre). 

Television and film includes: Adult Material (Channel 4), You Don’t Know Me (BBC), Medusa Deluxe (EMU/BFI) Saving Christmas Spirit (LLC) 

Short film includes: Billy Boys, Double Trouble 

Radio includes: Welcome To Iran (BBC Radio 3) 

Nicholas trained at Rose Bruford College, London.

Al Maxwell
Vernon Al Maxwell

This is Al's RSC debut season. 

Theatre includes: Unite: It’s Not as Simple as Black and White (New Vic Theatre); The Net Kill (Brighton Fringe / Omnibus Theatre); Tobacco Road (Pleasance Edinburgh / Greenwich Theatre); All Quiet on the Western Front (Pleasance Edinburgh / SoHo Playhouse) 

Television includes: Alex Rider (Season 2) 

Credits whilst training include: 62 Sperm Whales (Bristol Arts Channel); The Laramie Project (Bristol Old Vic); Earthquakes in London (Bristol Old Vic)

Al trained at Bristol Old Vic Theatre School. 

Peter Moreton head and shoulders
Salisbury Peter Moreton

RSC includes: The Prince of Homburg (RSC & Lyric Theatre Hammersmith), 

Theatre includes: Shakespeare in Love (West End), The Resistible Rise of Arturo Ui (Chichester and West End), ‘Tis Pity She’s a Whore (Cheek by Jowl, Barbican and international tour), i am Mark (Leicester Square Theatre, Arena Theatre Wolverhampton), In the Land of Uz – Sixty Six Books (Bush Theatre), The Three Musketeers (Rose Theatre), Love From a Stranger (The Mill at Sonning), The Pros, the Cons and a Screw (Derby Live), Berlin Hanover Express (Hampstead Theatre), Hound of the Baskervilles (National Tour), My Night with Reg, Cleo, Camping, Emmanuelle and Dick (New Vic Theatre Newcastle), Tales From the Vienna Woods (National Theatre), All My Sons (Theatre Royal York), As You Like It (Sheffield Crucible and Lyric Theatre Hammersmith), Good (Donmar Warehouse), The Comedy of Errors (Propeller, International tour), Peter Pan, Rogues to Riches (Watermill Theatre Newbury), Measure for Measure (Barbican, Nottingham Playhouse and Edinburgh Festival), The Duchess of Malfi, Hamlet (Cheek by Jowl, international tours), Temptations and Betrayals (one-man shows. New End Theatre and Edinburgh Festival); A Midsummer Night’s Dream (Aldeburgh Festival). 

Television includes: Doctors, Vexed, Rosemary and Thyme, The Glass, Big Bad World, Grafters, Under the Moon, EastEnders, As Time Goes By, Van Der Valk, Dead Romantic and Lovejoy

Film includes: The Secret Garden, Bodywork and Brides of Desire 

Radio and voice work includes: Cat of Bubastes, the Dragon and the Raven, A Patriot for Me, Sir Knight of the Splendid Way, Silas Marner, Basket of Flowers, In Company with Sondheim, The Chronicles of Narnia and Ben Hur 

Georgia-Mae Myers
French Messenger Georgia-Mae Myers

This is Georgia’s RSC debut season.

Theatre includes: Function (Criterion Theatre), The Story of Our Youth: Diamond Gala (Shaftesbury Theatre), There May Be a Castle (Little Angel Theatre)  

Theatre whilst training includes: Madrigal (Jaz Woodcock-Stewart), The Witch of Edmonton (Robbie Bowman), A Streetcar Named Desire (Hannah Banister), Hedda Gabler (Yael Shavit), The Government Inspector (Sinead Rushe)  

Georgia trained at the Royal Central School of Speech and Drama.

Sophia-Papadopoulos
Prince Edward Sophia Papadopoulos

This is Sophia’s professional debut.

Training: LAMDA

Theatre credits whilst training include: Let The Right One In; Parliament Square; The Tempest.

Other theatre credits include: Our Country’s Good (Sedos)

Mark Quartley headshot
Henry VI Mark Quartley

Previous RSC roles include: Measure for Measure, Written on the Heart, The Tempest, Maydays, Henry VI Part One

Theatre includes: Armadillo (The Yard Theatre); Strife (Chichester Festival Theatre); Another Country, Macbeth (Trafalgar Studios); Ghosts (Rose Theatre); Private Peaceful (Theatre Royal Haymarket); The Tempest (Theatre Royal Bath); A Midsummer Night’s Dream (Globe Theatre); The War Has Not Yet Started (Southwark Playhouse); A Midsummer Night’s Dream (Shakespeare’s Globe Theatre) 

Television includes: Tell Me Everything, Inside Man, The Ipcress File, Cursed, Truth Seekers, Criminal, Shamed, Red Dwarf, Hoff the Record, In the Club, Lucky Man, Cuffs, Siblings, Vera

Film includes: Good Thanks, You?; Passenger; Love Pool; Otherwise Engaged

Radio includes: These Buttons We Wear, Something Understood, Private Peaceful

Aaron Sidwell
The Son Aaron Sidwell

This is Aaron's RSC debut season.

Theatre includes: A Midsummer Night’s Dream (Scoot Theatre Company); Buyer & Cellar (Above the Stage); Macbeth (Salomans Estate, Tunbridge Wells); Henry V (The Barn Theatre, Cirencester); Fiyero in Wicked (UK Tour); Green Day’s  American Idiot (Arts Theatre, London); Grey Gardens (Southwark Playhouse); Ghost the Musical (English Theatre Frankfurt); Loserville: The Musical (West Yorkshire Playhouse & Garrick Theatre West End); Cool Rider Live (Lyric and Duchess Theatre West End); Romeo and Juliet (Tour); UK Tour of Carnaby Street - The Musical, Children of Eden (The Prince of Wales Theatre, West End), The Prodigals (Gilded Balloon, Edinburgh Festival).

Television and film includesEastEnders, Doctors, Fyre Rises, The Nephilim. 

Yasmin Taheri headshot
Elizabeth Yasmin Taheri

Previous RSC includes: Tamburlaine, Tartuffe, The Merchant of Venice

Television includes: Murder in Provence (ITV/Britbox), Ladhood Series 2 (BBC), Holby City (BBC), Open Wide (Channel 4)  

Theatre (whilst training) includes: The Comedy of Errors, Stuff Happens, Easter, The House of Bernarda Alba, 3 Winters 

 Yasmin trained at RADA .

 

John Tate headshot
Hastings John Tate

This is John's RSC debut season. 

Whist training, John performed in Tartuffe (Molière/John Donnelly), Dealer's Choice (Patrick Marber) and London Wall (John Van Druten). He also worked with National Theatre Wales on their new play Ripples. Since graduation he has worked with Audible on their audio drama Hell Cats. This is John's professional stage debut.  

Ibraheem Toure
Mob Leader/ 2nd Watchman/ Soldier Ibraheem Toure
Emma Tracey
Rutland Emma Tracey

RSC includes: A Midsummer Night’s Dream: A Play for the Nation 

Theatre includes: About Money (Theatre503) 

Television includes: The Nevers (season 1 part 2) for HBO. 

Audio: Emma has narrated two audio books, The Very Merry Murder Club (Shoe Dunnit) and A Kind of Spark by Elle McNicoll. 

Emma trained at the Royal Central School of Speech & Drama.

Daniel Ward headshot in black and white
Buckingham Daniel Ward

This is Daniel's RSC debut season.

Theatre includes: The Canary* The Crow (Edinburgh Fringe 2019 and UK tour)

Television includes: This is Going to Hurt, Superhoe 

 

 

Benjamin-Westerby
Somerset Benjamin Westerby

This is Benjamin's RSC debut season

Trained: RADA

Theatre whilst training includes: The Winter’s Tale (Max Key); Sunlight Is The Best Disinfectant (Lesley Ewan); The Seagull (Joan Oliver); As You Like It (Jatinder Verma); Tom, Dick and Harry (Theresa Heskins), Plaques and Tangles (Sarah Bedi); A Place Called Us (Bella Enahoro); Twelfth Night (Annie Tyson); Ion (Jane Bertish) 

 

  • Royal Shakespeare Theatre

    Stratford-upon-Avon

    Until 4 Jun 2022 Book Tickets
  • Running time:

    approx 3 hours, including one 20 min interval and a shorter interlude

Next performance:

24 May, 7:15PM

Royal Shakespeare Theatre
Stratford-upon-Avon

Find out about the cast and creatives for Henry VI: Rebellion.