Joseph Adelakun
Mardian Joseph Adelakun

This is Joseph's RSC debut season. 

Theatre Includes: Richard II (Arcola Theatre); Comedy of Errors (National Theatre); What The Thunder Said (Theatre Centre); Boi Boi Is Dead (West Yorkshire Playhouse, Watford Palaec Theatre); Back To The Future (Secret Cinema); In the Junge of the Cities (Arcola Theatre); Whole (20 Stories High); Run! A Sports Day Musical (Polka Theatre) 

Screen Credits include: Jas, Love Bitten, Frenemies, Monologue, Little Big Planet (PS Vita, Sony) 

Ben Allen
Octavius Caesar Ben Allen

Previous RSC roles include: The Shoemaker's Holiday, Oppenheimer 

Theatre includes: The Seagull (Manchester Library Theatre Company); Twelfth Night, The Taming of the Shrew, The Merchant of Venice, The Winter’s Tale, Henry V (Propeller); ‘…And Darkness Descended (Punchdrunk); Canary (Liverpool Playhouse/Hampstead Theatre/ETT tour); All’s Well That Ends Well, The History Boys (National Theatre); Noises Off (Ambassador Theatre Group)

Film: Better Than Joe

Television includes: Barbarians Rising, Coronation Street, Bonekickers

Radio: Private Peaceful

 

Headshot of Kristin Atherton
Iras Kristin Atherton

This is Kristen's RSC debut season. 

Theatre includes: Barnbow Canaries (West Yorkshire Playhouse), The Hard Problem, Three Winters, Harold Pinter: A Celebration (National Theatre), Glory Dazed (Second Shot, Soho Theatre, Hull Truck), Mansfield Park (Theatre Royal Bury St Edmunds), Mary Shelley, Bronte (Shared Experience), The Importance of Being Earnest (English Theatre of Vienna), Bee Stings (Theatre 503), Enemy of the People, Confessions of a City (Sheffield Theatres); Tail of Two Dogs (Out of Order Theatre); The Devil You Know: Lost Soul Music (Pleasance Theatre); Much Ado About Nothing, Iphigenia (Sheffield Crucible), Good Women of Szechuan (Sheffield Crucible Studio)

Film includes: K-Shop, Second Sight, Absent

Television includes: Rocket’s Island, Doctors, Waterloo Road

Radio: The Weapon

 

Will Bliss
Soothsayer Will Bliss

Previous RSC roles include: Don Quixote, Doctor Faustus, The Alchemist 

Trained: LAMDA

Theatre includes: Magnificance  (Finborough Theatre); Money, Medea, Tropicana (Shunt); Lasting Through Tears (Romateatro Festival); Double Think (Edinburgh Festival); Darker the Night, Roast (Hen and Chickens); Pool Hall at the End of the Earth (Theatre503); Honoria and Mammon, The Unfortunate Mother (The Owl Schreame)

Television includes: Lucky Man, Mr Sloane, EastEnders, Jo, Utopia, Holby City, Dave Shakespeare, White Heat, Oh My God, Misfits

Film includes: Cold Calling (short), Art Is..., Godard and Others

 

David Burnett
Pompey David Burnett

This is David's RSC debut season. 

Theatre includes: Britten in Brooklyn (Wilton's Music Hall); Brave New World (Royal and Derngate, and UK Tour); Jefferson's Garden (Watford Palace); Faust (Greenwich Theatre and UK Tour); Pioneer (Norwich Playhouse); Best Years of Your Life (Naboko/Watford Palace) 

Television includes: Jacques, The Mummy, Endeavour, 1Life, Second Summer of Love 

 

Alex_Hassell
Mark Antony Antony Byrne

Previous RSC includesHenry IV Parts I and II (Stratford/UK Tour/Barbican, London), Richard II (Stratford/Barbican, London), The Roman Actor, Henry VIII, The Island Princess, The Tempest, Tales From Ovid, Antony and Cleopatra, Julius Caesar, The Phoenician Women, Edward III, The Warwickshire Testimony, La Nuit de Valognes, The House Among the Stars.

Theatre includesBracken Moor (Tricycle); After Troy (Oxford Playhouse); On the Waterfront (Theatre Royal, Haymarket); Wuthering Heights, Rough (Birmingham Rep); Fear and Misery (Royal Court); The Elephant Man(Sheffield Theatres Trust); Macbeth (Regent’s Park Open Air Theatre); Twelfth Night, Macbeth (West Yorkshire Playhouse); Rutherford and Son (Royal Exchange); Betrayal (Sir Peter Hall Company/UK tour); Skellig (Young Vic);The Alchemical Wedding, The Merchant of Venice (Salisbury Playhouse); The Rough Side of the Boards, Macbeth, Blood Wedding, Time and the Conways (Bolton Octagon); Macbeth, The Madness of George III (National Theatre);As You Like It, True West, The Government Inspector (Sheffield Crucible); Scenes From Chekhov (Moscow Arts Theatre).

Television includesJericho, Law and Order, Silent Witness, The Forgotten Few, Emmerdale, Secret Life, Vera, Midsomer Murders, The Government Inspector, The Cinder Path, High Plains Invaders, Coronation Street, Doctors, If: The Future of Television, Playing the Field.

Film includesThe Wind That Shakes the Barley, Anna Karenina, Straightheads, United Passions, The Code, Bathory.

 

James_Corrigan
Agrippa James Corrigan

James trained at LAMDA.

RSC: The Merchant of Venice, Othello, Wendy and Peter Pan

Theatre includes: Hay Fever (Theatre Royal, Bath); The Big Meal (Theatre Royal, Bath/High Tide/tour); Love’s Labour’s Lost (Willow Globe); A Streetcar Named Desire, The Odyssey (Oxford Playhouse); The History Boys (Old Fire Station).

Theatre whilst training: City of Angels, Summerfolk, The Prisoner’s Dilemma, Macbeth, Ivanov, Joseph K, Hackney Carriage, The Man of Mode, The Lion in Winter, Love’s Sacrifice.

Film: Tam o’Shanter.

Paul Dodds
Menas Paul Dodds

This is Paul's RSC debut season. 

Theatre includes: Treasure Island, Antigone, Timon of Athens, The Cherry Orchard, The White Guard (National Theatre); Tyne (Live Theatre); The Jazz Club Murder (Oran Mor Theatre Glasgow); Of Mice and Men, The Bomb (Dukes Playhouse, Lancaster); The Monster Under The Bed (Polka Theatre); The Croak, The Bomb, Birdboy, Scorcher, Warrior Square, In The Big House (Action Transport); Homeward Bound (M6); The Leather Boy (Chester Gateway); No Such Thing (Walking Forward Theatre Company); The Stones (Travelling Light Theatre Company); A Last Belch for the Great Auk (Wychway Depiction Engine); Thank God For Cod (New Perspectives); This Other Me (New Perspectives); Eurydice (Frontier Theatre Company)

Television includes: Crimewatch on the Streets, Crimewatch UK, A Dinner of Herbs, Peak Practice, The Bill

Radio: Something Understood

 

Patrick Drury
Lepidus Patrick Drury

This is Patrick's RSC debut season. 

Theatre includes: The Royale (Bush Theatre); Widower’s Houses, Silas Marner (Orange Tree Theatre); Ghosts (Rose Theatre/tor); Strange Interlude, FRAM, Major Barbara, The Enchantment, Bartholomew Fair, Fuente Ovejuna (National Theatre); 27 (National Theatre of Scotland); Democracy (Old Vic Theatre); Democracy (Sheffield Crucible); 66 Books – Concerning Faith (Bush Theatre); The Cherry Orchard (Birmingham Rep); The Woman in Black (Fortune Theatre); For King and Country (ACT Productions); Judgement Day, Waste (Almeida Theatre); Someone Else’s Shoes (Soho Theatre/ETT); Hamlet (ETT/ATG); Mother Courage and her Children, Hamlet, Twelfth Night, King Lear (ETT); Rebecca (Vienna’s English Theatre); Afore Night Come (Young Vic Theatre); Coriolanus (Edinburgh/Tel Aviv/Tokyo); The Memory of Water (tour and West End); The Trinidad Sisters (Tricycle Theatre); Translations (Watford/Salisbury/Coventry

Film includes: Laughterhouse, The Awakening, The Nightingale Saga

Television includes: Ripper Street, The Crown, Lennon Naked, Midsomer Murders, Cold Blood, Doctors, Slave Dynasty, Judge John Deed, Silent Witness, The Bill, Casualty, Father Ted I, II & III, Hogwash, In Suspicious Circumstances, Rory Bremner Who Else?, The Politician’s Wife, True Tilda, Under The Sun

Radio includes: Something Understood, The Conflict is Over

 

Waleed Elgadi
Alexas Waleed Elgadi

This is Waleed's RSC debut season. 

Theatre includes: Crossing Jerusalem (Park Theatre); The Scar Test (Arcola); Yasser – a monologue (Arcola/National Theatre of The Netherland/Chopin Theatre, Chicago); Invasion, A Midsummer Night’s Dream (Tooting Arts); The Container (Fringe First Winner & Amnesty International Freedom of Expression Award – Edinburgh Fringe); The Time of the Tortoise (Theatre 503); OneFourSeven (Lyric Hammersmith); Flowers From Tunisia (Theatr Clwyd/The Sherman Theatre and tour); Tangier Tattoo (Glyndebourne Opera); Release The Beat (Arcola); Laters, Touch (Tristan Bates Theatre)

Television includes: Tutankhamun, Crossing Lines, Killing Jesus, Tyrant, Borgen, Whistleblowers, Saddam’s Tribe, Judge John Deed, Spooks, Murder Prevention, Last Flight to Kuwait, The Bill, Comedy Lab – Clitheroe

Film includes: A Hologram For The King, Four Lions, Dirty War, Brodre, To The Marriage of True Minds

Radio includes: Arabian Nights, Road to Bani Walid, The Light of Darkness, A Dish of Pomegranates, From Fact to Fiction: Counting The Waves, If She Comes, Our Sea

 

Sean Hart
Eros Sean Hart

This is Sean's RSC debut season.

Theatre includes: Mary Queen of Scots Got Her Head Chopped Off (King's Head Theatre);  Heather Gardner (Birmingham Rep); Endless Poem (High Tide's Rio); Eisteddfodd (Latitude Festival); The Well and Badly Loved (Oval House Theatre); Luv (Tristian Bates Theatre); Godfather Death (Warhorse Theatre Works); Hamlet (Young Vic Theatre)   

Television includes: Harlots, Crazy Face 

Film includes: Pride, Dimensions, The Night After The Morning Before, The Midge, Over The Edge, Murder In mind, Friends Forever, Bullet For Your Gun, Monsieur Fancois

 

Amber James
Charmian Amber James

This is Amber's RSC debut season.

Theatre includes: The Gathered Leaves (Park Theatre); Much Ado About Nothing (Queens Theatre Hornchurch); The Two Gentlemen of Verona (Shakespeare’s Globe and Liverpool Everyman)

Television: Doctors

Luke MacGregor
Menecrates Luke MacGregor

This is Luke's RSC debut season. 

Radio includes: Somewhere in England, Little Women, Gudrun Saga, Northanger Abbey, The Tidebreak,Leaving, Stardust, Agnes Grey, Watership Down, Homefront, The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde, The Confidential Agent, My Heart in Hiding (All BBC 4), Tommies (BBC Radio Drama), Superstar Me (BBC Radio Cardiff), Emile Zola (BBC Radio North), Revelation (BBC Scotland), Original Death Rabbit (BBC Wales Radio Drama) 

Anthony Ofoegbu
Diomedes Anthony Ofoegbu

This is Anthony's RSC debut season

Theatre includes: My Children! My Africa! (Two Sheds Theatre Company); Grimm Tales (Grimm Productions at The Barge House); (Oedipus (East Productions & Nottingham Playhouse); Hurried Steps (New Shoes Theatre); Twelfth Night (Nottingham Playhouse); Death and the King’s Horseman (Royal National Theatre); Death of Long Pig (Finborough Theatre); The Meeting (University of Richmond and University Players); This Child (Pilot Theatre); 35 Cents (Crying in the Wilderness Productions); Twelfth Night (Royal Theatre, Northampton); The Lion and the Jewel (Collective Artistes); Topdog/Underdog (Tall Tales Theatre); Hurl (Barabbas Theatre); King Baabu (Nawao Productions); Long Time No See (Talawa Theatre Co); Oedipus at Colonus (Nevada Conservatory Theatre); The Blonde (monologue) (Space and Cockpit Theatre); The Twits (Coventry Belgrade Theatre); Treemonisha (Hackney Empire and Battersea Arts Centre); Ondine (Theatre Melange); The Beatification of Area Boy – world tour (West Yorkshire Playhouse); Once on This Island (Imagination Entertainments)

Television includes: Moonfleet, Spooks, Casualty, Chambers, Family Affairs and The Bill

Film includes: Justified, Bad Day, Dead Room, Plato’s Breaking Point, The Killing Zone and Samson and Delilah

Radio includes: War and Peace, Death and the King’s Horseman, Sundiata, The Guns Of Navarone, Their Eyes Were Watching God, The Darker Face of the Earth, Trinidad Sisters, Old Letters, Knight in Shining Armour, Tatum’s Tale, Humans and Other Animals, Just Poetry and a season for BBC Radio Drama Company

 

Dharmesh Patel Spotlight
Philo/Ventidius Dharmesh Patel

Previous RSC roles: As You Like It, American Trade, As You Like It, Hamlet Morte D'Arthur, Romeo and Juliet, The Comedy of Errors, The Grain Store

Theatre includes: Cymbeline, The Tempest, The Two Gentlemen of Verona (Shakespeare’s Globe); East is East, England Away (National tour); Fever Dream Southside (Citizens Theatre); Albion (Bush Theatre); Too Clever by Half (Manchester Exchange); The Snow Queen (Trestle); Happy and Married? (Freedom Studios); Satyagraha (Improbable, New York); Beauty and the Beast (Lyric Hammersmith); Satygraha (Improbable, ENO); Coast (Contact Manchester); Too Close To Home (Lyric Hammersmith and tour); Accidental Death of an Anarchist (Octagon Theatre Bolton); Slow Time (National Theatre); Silent Cry (Red Ladder Theatre Company); The Happy Prince (Leicester Haymarket Theatre)

Television includes: Casualty, Doctors, Ray’s Daze

Radio includes: Cooking by Heart, Love Boat, Jefferson 37, Silver Street, Wimmy Road

 

Phelps Lucy
Octavia Lucy Phelps

This is Lucy's RSC debut season. 

Theatre includes: King Charles III (Almeida Theatre tour/Lee Dean Productions); Sex and The Three Day Week (Liverpool Playhouse); Can't Stand Up For falling Down, See How Far They Run (York Theatre Royal); Viva Forever! (Piccadilly Theatre); Mint (Royal Court Theatre); Lay Down Your Cross (Hampstead Theatre); Earthquakes in London (Headlong Theatre) 

Television includes: The Coroner, Siblings, Call The Midwife, Silent Witness, Holby City, Midsomer Muders, Skins, New Tricks

Film includes: Jab Tak Hai Jaan, William & Catherine: A Royal Romance 

Radio includes: Fathers & Sons (Radio 3); The Good Listener, SuperYou, On Her Majesty's Secret Service (BBC Radio 4) 

Josette Simon
Cleopatra Josette Simon

Previous RSC roles: A Midsummer Night's Dream, Don Carlos, Measure for Measure, Just Once More, After the Assassinations, Love's Labour's Lost, Some Kind of Love Story, Heavily Body, Bond Songs, Red Black Ignorant, Great Peace, The Tin Can People, Golden Girls, The Merchant of Venice, The Shepherd , The Party, The Mystery of the Charity of Joan of Arc, Macbeth, Antony and Cleopatra, Much Ado About Nothing, Peer Gynt, The Tempest, Salvation Now

Theatre includes: The Vagina Monologues (PlayhouseTheatre); The Maids (Donmar Warehouse); The White Devil, After The Fall (National Theatre) - Awarded Best Actress: Evening Standard, Plays and Players, Drama Circle, London Theatre Critics. Nominated Best Actress: Laurence Olivier Award. The Lady from the Sea (Lyric Hammersmith)

Film includesNightingale; Red Lights; A Child From The South; Bridge of Time; Cry Freedom; Milk and Honey (Awarded Best Actress: Atlantic Film Festival, Canada, Creteil Film Festival, France. Nominated Best Actress: Toronto Film Festival).

Television includesNW Grace, A Midsummer Night’s Dream, Suspects, Death in Paradise, Merlin, Nice Town, Bitter Harvest, The Sharpeville Six, New Tricks, Silent Witness, Law & Order, Casualty, Trumpet Of A Prophesy, The Return, The New Minder, The Bill, The Silence, Skins, Whistleblowers, Lewis, Midsomer Murders, Poirot, The Last Detective, Celeb, Polterguest, Dalziel and Pascoe, Kavanagh QC, Henry IV Parts I & II

 

Jon Tarcy
Varrius/Demetrius Jon Tarcy

This is Jon's RSC debut season. 

Training includes: CSSD, NYT and NYMT.

Theatre includes: Tale of Two Cities (Northampton and Tour); King John (The Rose Theatre); West Side Story (NYMT and CSSD); The Man of Mode, Romeo & Juliet, Sweeney Todd, Hayfever (all CSSD). 

Television includes: West Side Story, Sound of Music: Live!, Lucky Man, Life in Black  

 

Headshot of Marcello Walton
Maecenas Marcello Walton

Previous RSC roles: The Heart of Robin Hood 

Theatre includes: Romeo and Juliet, Twelfth Night (Regents Park); Macbeth (Shakespeare’s Globe Theatre); A Midsummer Nights Dream (Unicorn Theatre); The Three Musketeers (Kingston Rose Theatre); Abandonment, Beautiful Thing, The Seagull (York Theatre Royal); The Wicked Lady (The New Vic), A Clockwork Orange (Newcastle Northern Stage); The Begger`s Opera (The Old Vic); Cyrano De Bergerac, Around The World in 80 Days (The Duke`s Theatre); Jamaica Inn (Salisbury Playhouse).

TV includes: Outlander, Bannockburn Battle of Kings, Dracula, The Bill, The Last Detective, Murder In Suburbia, When In Rome, My Hero, Sherlock Holmes, Rick Mayall Presents "Dirty Old Town”, Tancred in Crusades, Peak Practice

Film includes: Rise of the Footsoldier 3, In The Name of Ben Hur, Cinderella, Rush, Pride and Prejudice and Zombies, Interview with a Hitman, Captain America, Intimacy, Jesus the Curry King and First Night.

 

 

 

Andrew Woodall Spotlight
Enobarbus Andrew Woodall

Previous RSC roles: Wendy and Peter Pan

Theatre includes: First Light (Chichester Festival Theatre); The War of the Roses (Rose Theatre Kingston); Great Britain (National Theatre & Haymarket); Benefactors (Sheffield Crucible); The Browning Version/South Downs (Chichester and Harold Pinter Theatre); The Knowledge/Little Platoons (Bush Theatre); Hedda Gabler (Gate Theatre Dublin); Much Ado About Nothing, The Voysey Inheritance, The Life of Galileo, Luther, The Shape of the Table, Racing Demon, Women Beware Women (National Theatre); Gaslight, King Lear, The Provok'd Wife, Cloud Nine, Waste (Old Vic); As You Like It (Wyndhams); As You Desire Me (Playhouse); The Sugar Syndrome, Disappeared, Search and Destroy, Weldon Rising (Royal Court); Burning Issues (Hampstead); Certain Young Men, Butterfly Kiss (Almeida) A Letter of Resignation (Savoy); Our Late Night (Ambassadors), Don Carlos (Glasgow Citizens) 

Television includes: Grantchester, Lucan, New Worlds, An Adventure in Space and Time, Miranda, Silk, New Tricks, The Suspicions of Mr Whicher, Above Suspicion, Personal Affairs, Men are Wonderful, Place of Execution, Hearbeat, Lawless, Hear the Silence, Charles II, Starhunter, Ultimate Force, Dalziel & Pascoe, Murder Rooms, Hearts & Bones, Harbour Lights, Gimme Gimme Gimme, Nature Boy, Kavanagh QC, Degree of Error, Seaforth, Headhunters, Prime Suspect III, Between the Lines, Underbelly, Wish me Luck, Hannay

Film includes: The Riot Club, Belle, Johnny English Reborn, Hypnotic, The Count of Monte Cristo, Regeneration 

  • Royal Shakespeare Theatre

    Stratford-upon-Avon

    Until 7 Sep 2017

  • Barbican Theatre

    London

    30 Nov 2017 - 20 Jan 2018

  • In Cinemas

  • Running time:

    2 hrs 57 mins + 20 mins interval

Next performance:

8 July, 7:15PM

Royal Shakespeare Theatre
Stratford-upon-Avon